17 mar
2013
Posted in: Bez kategorii
By    No Comments

ŚWIATOWY DZIEŃ LALKARSTWA

 

Światowy Dzień Lalkarstwa

i spóźniony

Jubileusz XV-lecia Teatru Lalki i Aktora PARAWAN

21 marca 2013

…”Lalkarstwo jest tym dla teatru, czym dla literatury jest poezja”

Te jakże trafne i piękne słowa wypowiedział rok temu, z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa – Gabriel Hermand-Priquet lalkarz pochodzący ze Stasburga, który wraz z Virginie Schell tworzy duet lalkarski, którego siedzibą jest Schaubudeteatr lalek, figur i przedmiotów – działający w Berlinie.
Światowy Dzień Lalkarstwa to stosunkowo „młode” święto. Jego pomysłodawcą był w 2000 roku Djavad Zolfagori przedstawiciel Narodowego Centrum UNIMA z Iranu. Dwa lata później w 2002 roku podczas spotkania Rady UNIMA w Atlancie, prezydent Komisji Azja-Pacyfik Dadi Pudumjee zaproponował , aby świętować tę uroczystość 21 marca.
Nie bez przyczyny święto to obchodzimy 21 marca. Przecież to także pierwszy dzień wiosny. Wszystko się budzi do życia, tak jak budzą się do życia marionetki, pacynki, jawajki, kukły za sprawą aktorów lalkarzy. To właśni teraz słońce w równym stopniu oświetla obie półkule naszej planety. I tak pierwszy dzień wiosny stał się prawdziwym świętem wszystkich artystów – lalkarzy, którzy wierzą, że międzyludzka komunikacja artystyczna, może odbywać się w sposób poetycki i metaforyczny, za pomocą symboli powstałych z tworzyw danych nam przez naturę.
Po raz pierwszy Światowy Dzień Lalkarstwa obchodzony był w 2003 roku. Dzisiaj już po raz 11-ty Brać Lalkarska na całym świecie obchodzi to Święto podkreślając w ten sposób ważną rolę, jaką w artystycznej komunikacji międzyludzkiej pełni teatr lalek.

W szczególny sposób świętujemy ten dzień w naszym teatrze – w Teatrze Lalki i Aktora PARAWAN, który premierą „Bajki o rybaku i złotej rybce” obchodzi spóźniony jubileusz XV-lecia działalności.
W tym uroczystym dniu łączymy się  sercem i myślami z naszymi Koleżankami i Kolegami ze wszystkich Teatrów Lalkowych Świata!


Antoni Mleczko
Kierownik artystyczny
Teatru Lalki i Aktora
PARAWAN 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Co tak naprawdę wiecie o tym święcie?

So, what do you think?