Spektakle

„Z SZOPKĄ NA TEN NOWY ROK!” Antoniego Mleczki i Janusza Pokrywki


Galeria zdjęć z przedstawienia

Widowisko obrzędowe nawiązujące do tradycji chodzenia po kolędzie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Tekst przedstawienia oparty na szopkowych widowiskach z okolic Lwowa, Przemyśla, Sanoka i Rzeszowa, grywanych jeszcze z końcem XIX wieku. W części „szopkowej” występują lalkowe postacie Świętej Rodziny, króla Heroda, jego dworu, Czarownicy, Diabła i Śmierci, które przedstawiają historię narodzin Dzieciątka Jezus. Drugą część wypełniają intermedia grane przez aktorów w żywym planie. Kolędują chłop Rusin, Babulinka, Żyd, Żydówka, Kolędnicy z gwiazdą, a przede wszystkim zabawny, nieco nieporadny Turoń, który staje się główną, szopkową postacią.
Dużo tradycyjnej, ludowej muzyki, znanych kolęd oraz przyśpiewek wykonywanych przy akompaniamencie akordeonu.

Scenografia i reżyseria: Janusz Pokrywka
Muzyka i opracowanie muzyczne: Antoni Mleczko
Występują: Joanna Bąk, Urszula Tylek, Antoni Mleczko, Łukasz Wojtusik

 

„SŁOWIK” J. Ch. Andersena

Galeria zdjęć z przedstawienia

Znana i bardzo popularna baśń Mistrza Andersena zrealizowana w konwencji żywoplanowej z udziałem lalek jawajek, opowiada o historii przyjaźni pracującej na cesarskim dworze małej dziewczyny Li Ling i Słowika. Dzięki jej namowom Słowik stał się „nadwornym śpiewakiem” Cesarza Chin. Bezmyślnie odtrącony śpiewak, powraca jednak do Cesarza w chwili śmierci, ratując mu życie, a co najważniejsze, powoduje rachunek sumienia dobrych i złych czynów pysznego, lecz skruszonego władcy. Wzruszająca opowieść o bezinteresownej przyjaźni okraszona muzyką i bardzo barwną scenografią.

Scenariusz, scenografia, projekty lalek: Piotr Augustynek
Muzyka: Antoni Mleczko
Reżyseria: Bogusław Froń
Występują: Joanna Bąk, Ewa Trzewicarz, Urszula Tylek, Mariusz Dąbrowski, Piotr Wojdyło

Tadeusz Śliwiak : śpiewogra  „ŚLIWIAKOBRANIE”

Galeria zdjęć z przedstawienia

Nieżyjący już krakowski poeta i dziennikarz Tadeusz Śliwiak napisał kilkanaście książek z wierszami dedykowanymi dzieciom, a także ukochanemu Krakowowi. Na podstawie wyboru tych wierszy powstał specjalnie napisany dla Teatru Lalki i Aktora PARAWAN scenariusz śpiewogry, w której występuje ponad trzydzieści lalek i masek wykonanych w różnych konwencjach – od pacynki po kukłę zmechanizowaną.

Niezwykle kolorowy spektakl jest inscenizacją bardzo zabawnych, ale też refleksyjnych wierszy, bogato ilustrowanych muzyką.

Scenariusz i muzyka: Antoni Mleczko
Scenografia: Janusz Pokrywka
Reżyseria: Rafał Jędrzejczyk
Występują: Joanna Bąk, Ewa Trzewicarz, Urszula Tylek, Mariusz Dąbrowski,Piotr Wojdyło


Jan Brzechwa:  „PANIENECZKA Z PUDEŁECZKA”

Galeria zdjęć z przedstawienia

Panieneczka z pudełeczka,
Nie Haneczka, nie Janeczka,
Nie Marysia, nie Idalka,
Lecz po prostu zwykła lalka,
I nie zwykła, lecz mądralka…

Tak rozpoczyna się bajka Jana Brzechwy, która niektórzy znawcy poezji Mistrza Jana określają „fantastycznym poemacikiem” dla dzieci. A tak naprawdę to „Panieneczka z pudełeczka” to opowieść o przygodach Lalki i Kota, która rozgrywa się w świecie ożywionych zabawek z dziecinnych lat. W bajce tej ważną rolę odgrywają: Gnom Paproszek i Wróżka… Zresztą trudno doliczyć ile – tak naprawdę – wystepuje w niej postaci. A wszystki kolorowe, roztańczone, rozśpiewane.. „Parawanowy” spektakl „Panieneczki z pudełeczka” to dla Dorosłych Kraina Dzieciecych Wspomnień, dla Dzieci zaś Świat Zaczarowanych Zabawek.

Adaptacja i reżyseria: Łukasz Wojtusik
Scenografia: Anna Dyga
Teksty piosenek: Zofia Papużanka
Muzyka: Antoni Mleczko
Współpraca scenograficzna: Jacek Panecki, Krzysztof Tutak
Występują: Joanna Bąk, Ewa Trzewicarz, Urszula Tylek, Mariusz Dąbrowski

 

Lalkowa Scena dla Dorosłych

Sławomir Mrożek  SERENADA

Serenada -kury aktorki

Reżyseria: Bogusław Froń
Scenografia: Janusz Pokrywka
Muzyka: Antoni Mleczko
Asystent reżysera: Joanna Bąk
Współpraca scenograficzna:
Zyta Czechowska, Krzysztof Tutak
Premiera: 28 grudnia 2008 r
Obsada: Blond- Ewa Trzewicarz, Bruna- Joanna Bąk, Ruda- Urszula Tylek,
Lis- Mariusz Dąbrowski, Kogut- Piotr Wojdyło

Kurnik… Nad bezpieczeństwem jego mieszkanek kur: Blondy, Bruny i Rudej czuwa Kogut, pan i władca kurzego zamku. Nocną ciszę zakłóca grana na wiolonczeli przez Lisa nocna serenada. Samotny, wędrowny „muzyk wiolonczelista” czyni wszystko, aby swą grą zainteresować mieszkanki nietypowego kurnika i nawiązać z nimi kontakt. Lis podrywacz?  Kurnik- dom?  Kury – damy do towarzystwa? A jaką rolę w tym wszystkim pełni Kogut?  Sławomir Mrożek nie jest pierwszym pisarzem, który w świecie zwierząt dostrzega cechy i problemy świata ludzi. Czyni to jednak po mistrzowsku. Przesłanie płynące z Serenady – napisanej w 1977 roku – dotyczy ludzkich namiętności…”Ot, samo życie!”.

Hans Christian Andersen

KRZESIWO – baśń dla najmłodszych

dsc_00612 KRZESIWO WALKA

Reżyseria: Bogusław Froń
Scenografia: Anna  Adamiak
Adaptacja, teksty piosenek i muzyka: Antoni Mleczko
Asystent reżysera: Urszula Tylek
Współpraca scenograficzna:
Zyta Czechowska, Krzysztof Tutak
Premiera: 28 lutego 2009 r
Obsada: Joanna Bąk, Ewa Trzewicarz , Urszula Tylek,
Mariusz Dąbrowski, Piotr Wojdyło

”Szedł sobie drogą żołnierz: raz, dwa! Raz, dwa! Na plecach miał tornister, a u boku szablę, bo wracał z wojny do domu”…Tak pani Bajdura zaczyna parawanowa wersje jednej z najpopularniejszych baśni Jana Christiana Andersena Pt. „Krzesiwo” Czy  i kiedy bohater baśni dojdzie do domu? Co spotka go po drodze? Jakie trudności będzie musiał pokonać aby osiągnąć swój cel? O tym wszystkim mówi ta baśń. Wiele z niej płynie mądrych rad i podpowiedzi jakim się być powinno w życiu. A wszystko rozgrywa się wielkiej i szczerej miłości Żołnierza do uwiezionej w zamkowej wieży Księżniczki. Jak to zazwyczaj w baśniach bywa wszystko kończy się dobrze, a więc ślubem weselem i królewska koroną.

 

Henryk Cyganik
kabaret dla dzieci
„POPROŚCIE RZEPA, BY SIE NIE CZEPIAŁ”

Reżyseria i adaptacja : RafaŁ Jędrzejczyk
Scenografia : Janusz Porkywka
Muzyka : Antoni Mleczko
Asystent reżysera : Ewa Trzewicarz
Premiera : 21  listopada 2009 r.
Obsada: Joanna Bąk, Ewa Trzewicarz, Urszula Tylek
Mariusz Dąbrowski, Piotr Wojdyło

zdjęcie do rzepa

Jestem sobie Rzep Kudłaty,
Tysiąc różnych bajek znam
Wiem gdzie żyją leśne skrzaty
Dobrych wróżek przyjaźń mam
Czarownice chociaż srogie
Uciekają gdy im Rzep
Śmiechem przetnie czarów drogę,
Bo śmiech zniszczy strachy wnet!…

Napisany w 1973 roku przez nieżyjącego już, niestety krakowskiego poetę i dziennikarza Henryka Cyganika kabaret dla dzieci pt. „POPROŚCIE RZEPA, BY SIE NIE CZEPIAŁ” swoją premierę miał w Teatrze „Groteska” w 1974 roku. Cztery lata później w nowej inscenizacji autorstwa Jana Prochyry wystawiony został w łódzkim Teatrze Lalki i Aktora „Pinokio”, w którym nie schodził ze sceny przez cztery sezony i został zagrany prawie pięćset razy. Głównym bohaterem kabaretu jest Kudłaty Rzep, dziwna i zabawna postać, który nie tylko rządzi w wesołej budzie, ale stara się, różnymi sposobami wytykać błędy swoim scenicznym kompanom, wśród których prym wiodą m.in. Maestro Tubon, Wróżek Średnio-Dobry, leniwe i nie skore do pracy i nauki Bałakały: Mały i Duży, a także Pies bez Ogona. Spektakl niesie wiele przezabawnych sytuacji, dużo muzyki i tańca, ale także mądre i pouczające rady dedykowane najmłodszym.Przedstawienie dla widzów w każdym wieku.

Henryk Sienkiewicz
„JANKO MUZYKANT”
Reżyseria: Mariusz Szaforz
Adaptacja i scenariusz: Antoni Mleczko
Secnografia: Janusz Pokrywka
Lalki – według projektów scenografa
Kazimierz Czapka- artysta ludowy z Sędziszowa
Muzyka: Antoni Mleczko
Asystent rezysera: Piotr Wojdyło
Premiera : 13 marca 2010 r.
Obsada: Joanna Bąk, Ewa Trzewicarz, Urszula Tylek,
Mariusz Dąbowski, Piotr Wojdyło

….Jak dzisiaj pamiętam..Wszyscy płakali nad wami kumo Walerciu !
A najbardziej to Kowalka Szymonowa, chociaż najmądrzejsza z kuwszystkich była . Chłopak prawie nie oddychał, a wyście, kumo bladzi byli niczym płótno..Tak, to już prawie dziesięć lat jak na świat przyszedł !
W końcu Szymonowa rzekła : Chłopaka trza ochrzcić, bo rana nie doczeka…Wam gromnice do ręki włożyła, dziecko wodą polała i rzekła: „Ja ciebie krzczę w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego i daje ci na przezwisko Jan..A teraz duszo krześcijańska, idź skądeś przyszła.Amen!”
Tak rozpoczyna się znana nowela Henryka Sienkiewicza, napisana w 1880 roku pt. „Janko Muzykant”. Smutna i ujmująca historia wiejskiego chłopca, któremu
„w duszy wciąż coś grało” i który marzył o grze na skrzypcach  – od lat znajduje się w kanonie lektur szkolnych. Jej lalkowa inscenizacja przygotowana przez Teatr „PARAWAN” wiernie oddaje atmosferę polskiej wsi końca XIX wieku, a przede wszystkim tragizm małego, niespełnionego muzykanta Janka. Pomagaja w tym piękne, oryginalne, nieco statyczne rzeźbione w drewnie lipowe kukły. Wiejską atmosferę spektaklu podkreśla muzyka, w której slychać dźwięki kujawiaka i oberka. Chociaż klimat i wymowa sienkiewiczowskiej noweli są pełne smutku, to w „parawanowej” wersji jest i miejsce na zabawę i nadzieję spełnienia Jankowych marzeń, o czym tak na zakończenie spektaklu spiewają w niebie Aniołowie:

Grajże Janku Muzykancie na swoich skrzypeczkach
Tu ci ich nikt nie zabierze, graj do woli, ile wlezie !
Weseli się niebo, weseli się ziemia
Jaworowe skrzypki grajcie bez wytchnienia !

Piotr AUGUSTYNEK
„O MĄDRYM RYBAKU I GŁUPIM DIABLE”

Reżyseria, scenografia, lalki:
Piotr AUGUSTYNEK
Muzyka : Antoni MLECZKO
Współpraca scenograficzna: Kamila KLIMCZAK
Wykonanie lalek: Krzysztof WOJTOWICZ, Marek WRONA
Asystent reżysera: Mariusz DĄBROWSKI
Premiera : 9 kwietnia 2010 r.
Aktorzy: Kamila KLIMCZAK, Justyna KRYJAK, Urszula TYLEK, Mariusz DĄBROWSKI, Przemysław KOPIEJKA, Piotr WOJDYŁO

Napisany specjalnie dla Teatru „Parawan” scenariusz spektaklu „O mądrym Rybaku i głupim Diable”, oparty na zapisie baśni ludowej z okolic Olkusza, opowiada – jak wiele innych podobnych przekazów spotykanych w różnych rejonach Polski – o odwiecznej historii diabelskich zabiegów o pozyskanie, dla piekielnych czeluści -ludzkiej duszy. Ale i w naszej legendzie uczciwość, pracowitość i rozum prostego Rybaka nie daje szans chytrym zabiegom niezbyt rozgarniętego diabła.
Ale po kolei….
Rybak Maciej mieszkający z żoną Jagną i dziećmi w chacie nad rzeką Białą Przemszą, utrzymywał sie z łowienia ryb. Niewiele zarabiał, bo też ryb w rzece było niewiele. Nieznajomy, którego spotkał nad rzeką, i z którym podzielił się kawałkiem suchego chleba, podarował mu tajemniczą tabakierkę, a także wskazał miejsce w rzece, w którym było pełne ryb łowisko. Buszujący w okolicy Diabeł Kusy upatrzył sobie duszę Rybaka, jako niezbedną zdobycz do poprawienia swoich stosunków z władcą piekieł -Lucyferem. Mądry Maciej zawarł układ z Kusym o swoją duszę. Przez dwa lata diabeł ma pomagać mu w łowieniu ryb, a potem Rybak podpisze cyrograf. Diabeł ciężko pracował aby zdobyć duszę Maćka… Ale czy ją naprawdę dostał? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na końcu baśni „O mądrym rybaku i głupim diable”.
To barwne i pełne humoru widowisko przygotowane przez teatr PARAWAN zrealizowane zostało w konwencji lalek jawajek oraz żywo planowej postaci Narratora… Piękna i kolorowa scenografia okraszona muzyką i piosenkami sprawia, że jedna z najstarszych baśni z okolic Olkusza odżyła po latach na nowo, by cieszyć
widzów w każdym wieku.
Spektakl został przygotowany przy współpracy z Zespołem Szkół nr.3 im.Antoniego Kocjana w Olkuszu.

Piotr AUGUSTYNEK, Antoni MLECZKO
„SPOWIEDŹ DIABŁÓW”

Adaptacja i reżyseria: Rafał JĘDRZEJCZYK
Scenografia: Sebastian KUDAS
Muzyka: Antoni MLECZKO
Wykonanie lalek: Marta KORDAS
Asystent reżysera: Urszula TYLEK
Nagranie muzyki: Marcin PIEKŁO
Prapremiera: 18 grudnia 2010 r.
Aktorzy: Ewa TRZEWICARZ, Urszula TYLEK, Mariusz DĄBROWSKI,
Przemysław KOPIEJKA, Piotr WOJDYŁO

Do Starej Kuźni przyjeżdża z niezapowiedzianą wizytą wysłannik Lucypera – inspektor Boruta, by przeprowadzić kontrolę pozyskiwania ludzkich dusz przez diabły. Wynik owej kontroli jest bardzo niekorzystny dla czartów.  Kuszeni przez diabłów  ludzie, zwykle wystawiaja ich do wiatru! Ludzkie dusze próbują zdobyć diabły : Rokita, Chruściel,  Ferdytko,  oraz bliźniacy Wesół i Smętek. Wśród kuszonych są: Kowalowa, Kupiec, Chłopek Roztropek, Kogut i Kura, a także Zosia Młynarzówna .Zabawne sceny, kolorowa scenografia, lalki, piosenki i diabelskie tańce sprawiaja, że przedstawienie jest dobrą zabawą dla widza w każdym wieku.

Łukasz WOJTUSIK
„CZTEREJ MUZYKANCI Z BREMY”
na motywach baśni braci Grimm

Reżyseria ; Łukasz WOJTUSIK
Scenografia, lalki : Beata PAŁACH
Muzyka : Antoni MLECZKO
Teksty piosenek : Zofia PAPUŻANKA
Wspópraca scenograficzna : Patrycja SZUBA,
Anna WEREMCZUK
Nagranie muzyki : Marcin PIEKŁO
Przemysław SZCZERBIŃSKI
Asystent reżysera : Mariusz DĄBROWSKI
Premiera ; 2 kwietnia 2011 r.
Aktorzy : Joanna BĄK, Paulina WOŁOWCZYK, Mariusz DABROWSKI
                 Przemysław KOPIEJKA

Po raz pierwszy w PARAWANIE spotkają się na scenie osioł, pies, kot i kogut, by dać widzom popis swoich nieprzeciętnych umiejętności muzycznych. Osioł Gustaw, wyrzucony przez gospodarza, postanawia śpiewem zarobić na życie. Na swojej drodze spotyka psa Warkota i kota Zygmunta. Do trupy niespodzianie dołącza także kogut – Pedro de la Biega. Razem wyruszają w podróż swojego życia, a po drodze oprócz napotkanych wiedźm i zbójców odnajdują coś znacznie pięknego i ważniejszego: PRZYJAŹŃ.  Dużo muzyki w hiszpańskim klimacie, kolorowe, szmaciane lalki, gorące tańce i wiele zabawnych i niesamowitych sytuacji potrafią zachwycić widza w każdym wieku. Zapraszamy do Teatru Lalki i Aktora PARAWAN!

Tomasz SANOWICZ
„PRZYGODY STRACHA POLNEGO” 

Reżyseria: Bogusław FROŃ
Scenografia : Janusz POKRYWKA
Muzyka : Antoni MLECZKO
Asystent reżysera : Urszula TYLEK
premiera : 1 października 2011 r.
Aktorzy : Ewa TRZEWICARZ, Urszula TYLEK, Mariusz DĄBROWSKI
Przemysław KOPIEJKA., Piotr WOJDYŁO, Bogusław FROŃ (głos) 

Pilnujący zagonu  z kapustą Strach Polny, w którego kapeluszu gniazdo uwiły sobie bardzo sympatyczne Wróble, postanawia po latach odnaleźć rodzinę. Rusza więc w świat w poszukiwaniu kogoś bliskiego. Po drodze spotyka przyjaciół: Psa z Kulawą Nogą, Jeża i Polną Mysz, z którymi przybywa na Wielki Leśny Targ. Tam poznaje Lisicę – właścicielkę targu, a także ochroniarzy leśnych kramów – Kota Psota i Zająca. Lisica zakochuje się  (bez wzajemności) w Strachu. Jej uczucie jest na tyle silne, że postanawia pomóc ukochanemu Strachowi w poszukiwaniu bliskiej mu osoby. A kto nią będzie ? Na to pytanie widzowie znajdą odpowiedź w finale bajki, pełnej pięknych lalek, piosenek i tańców.

 

Filip BUDWEIL
„WARIACJE” 

Reżyseria, scenografia : Filip BUDWEIL
Muzyka : Antoni MLECZKO
Nagranie muzyki : Marcin PIEKŁO 
premiera :  16 grudnia 2011
Obsada : Marta TOPOLSKA, Urszula TYLEK,
Mariusz DĄBROWSKI,  Piotr WOJDYŁO 

„WARIACJE”   to spektakl  t e a t r u    f o r m y , pokazujący możliwości jakie drzemią w animacji przedmiotu, zabawie obrazem oraz plastyką ciała aktorów. Przedstawienie w konwencji teatru „czarno białego”  udowadnia, że to wyobraźnia widza powoduje, że świat na scenie jest kolorowy, a uproszczone formy stają się uniwersalną metaforą opisującą otaczający nas świat. Bardzo ważną rolę inspirującą wyobraźnię, spełnia w spektaklu  m u z y k a, która nie tylko ilustruje poszczególne sekwencje przedstawienia, ale ułatwia dźwiękami umiejscowienie działającej się na scenie akcji. Znaczenia powstają na styku wyobraźni widza, rozpoznawalnych symboli i labiryntu obrazów budowanych z prostych form geometrycznych. Aktorzy ” zredukowani” są do roli animatorów, pozbawieni są cech indywidualnych, schowani za formami, oddając im swoja duszę i emocje. Przedstawienie nie opowiada jakiejś konkretnej fabuły, zbudowane jest z luźno powiązanych ze sobą etiud animacyjnych. Spektakle tego typu dają satysfakcję widzom w każdym wieku, każdy bowiem może znaleźć i rozszyfrować coś dla siebie.

 

Janusz POKRYWKA
„O KRÓLEWICZU, CO TKAŁ DYWANY”

Reżyseria  i muzyka : Antoni MLECZKO
Scenografia i lalki : Janusz POKRYWKA
premiera : 24 marca 2012 r.
Obsada : Marta TOPOLSKA, Paulina WOŁOWCZYK,
                   Przemysław KOPIEJKA

Dwudziesta ósma premiera w XV-letniej historii Teatru Lalki i Aktora PARAWAN, to spektakl edukacyjno-artystyczny, składający się z dwóch wyraźnie oddzielonych od siebie części. W pierwszej „edukacyjnej” aktorzy występujący w roli nauczycieli zapoznają widzów z kulisami teatru lalek. Dzieci dowiadują się z czego i jak można zrobić lalkę, jakie rodzaje lalek występują w teatrze (pacynka, jawajka, kukła prosta, kukła zmechanizowana, marionetka, lalka nietypowa). Co to jest kostium, rekwizyt? Jaką role odgrywa w teatrze muzyka? Uświadamiają dzieci, że najważniejszym przesłaniem lalkowego i nie tylko lalkowego teatru, jest rozbudzenie u widza w y o b r a ź n i.   Druga część spektaklu to typowa, bajkowa opowieść oparta gruzińskiej legendzie o Królewiczu, który chcąc zdobyć serce ukochanej, prostej dziewczyny uczy się tkackiego rzemiosła, aby móc utrzymać nie tylko królewski tron, ale zapewnić rodzinie utrzymanie.

 

Antoni Mleczko wg A.S. Puszkina

„BAJKA O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE” 

wojPRA 38

 


 

 

 

 

 

Reżyseria : Bogusław FROŃ
Scenografia : Janusz POKRYWKA
Projekty lalek : Piotr AUGUSTYNEK
Muzyka: Antoni MLECZKO
Wykonanie lalek : Katarzyna KOCZUBIEJ, Beata i Jerzy SZCZEPAŃSCY
Premiera :23 marca 2013 r.
Obsada: Ewa TRZEWICARZ,Paulina WOŁOWCZYK , Mariusz DĄBROWSKI,
Przemysław KOPIEJKA, Patryk STROJEWSKI

Do biednej chaty, w której mieszka poczciwy, stary Rybak i jego chytra i zła żona Starucha, trafiają wędrowni artyści; Luboczka – śpiewaczka i tancerka oraz harmonista Iwan. Dołącza do nich Osip Osipowicz – wędrujący złodziejaszek i oszust. Grono bohaterów bajki dopełnia niezbyt zacny pop Jerofiej. Ich przygody, które snuje baśń, odbywają się w tle znanej i bardzo lubianej „Bajki o rybaku i złotej rybce”.

Parawanowa inscenizacja, którą Teatr pokazuje w ramach spóźnionego jubileuszu
XV-lecia działalności, zrealizowana jest w konwencji lalek jawajek poruszanych przez aktorów, którzy czasem grają współczesne postacie. Dużo pięknej, wzruszającej muzyki utrzymanej w ludowym, rosyjskim klimacie, a także zabawne przyśpiewki – czastuszki dopełnia ten spektakl. Spektakl dla widza w każdym wieku… A  Złota Rybka?
Postarajcie się odnaleźć ją wśród grających lalek……

 

 

Antoni Mleczko na podstawie zapisu Wincentego Kadłubka

„O TYM JAK SZEWCZYK SKUBA SMOKA POKONAŁ”

Skuba (premiera) 1546

 

 

 

 

 

 

 

Reżyseria : Łukasz WOJTUSIK
Scenografia, lalki, kostiumy : Janusz POKRYWKA
Scenariusz i muzyka : Antoni MLECZKO
Wykonanie scenografii, lalek i kostiumów : Marta KORDAS, Krzysztof KORDA
Premiera : 5 kwietnia 2014 r.
Obsada : Ewa TRZEWICARZ, Urszula TYLEK, Mariusz DĄBROWSKI,
               Przemysław KOPIEJKA, Karol KRZYSTANEK

 Smok Bestyja, który w jamie pod wawelskim wzgórzem legowisko sobie uczynił, terroryzował mieszkańców Krakowa, okrutnymi i przerażającymi zachciankami, żądając od króla Kraka, aby ten dostarczał mu na pożarcie najpiękniejsze panny z jego królestwa. Nikt nie był w stanie pokonać smoka. Dzielni wojowie i rycerze, którzy, spodziewając się wysokiej nagrody, walczyli z Bestyją, zostali przez smoka pożarci. Młody i zaradny szewczyk Skuba, który ze wsi Mogiła do Krakowa za pracą przyszedł, dowiedziawszy się o wielkim nieszczęściu króla Kraka i mieszkańców Podwawelskiego Grodu, znalazł sposób na okrutnego smoka. Pokonał go sprytem i odwagą. A jak tego dokonał?
Opowiada o tym, w najnowszej bajce wystawionej przez Teatr Lalki i Aktora PARAWAN – Wierzbowy, wędrowny bajarz i grajek, który na odpustach i jarmarkach handluje robionymi własnoręcznie fujarkami. W tej najbardziej znanej z krakowskich legend występują również inni bohaterowie, mieszkańcy Krakowa; miejscy Strażnicy, pani Maciejowa. Kominiarczyk Bolko, a także dworzanie, z niedowiarkiem Marszałkiem Dworu na czele. Skromny i uczciwy szewczyk Skuba, chociaż pokonał smoka i w nagrodę zostać miał królewskim zięciem, zadowolił się zaszczytnym tytułem „dworskiego kopyciarza” i ….. wraca do Mogiły po swoją ukochaną Kasię.
Legendę o szewczyku Skubie spisał w na przełomie XII i XIII wieku Mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem, krakowski biskup i kronikarz na dworze księcia Kazimierza Sprawiedliwego.

Zgłoszenia i informacje: Teatr Lalki i Aktora „PARAWAN”,
ul. Białoprądnicka 3, e-mail: parawan@dworek.eu
tel.    (012) 425-14-01   ,    0604 434 113

Spektakle:
Zajazd Kościuszkowski, ul. Białoprądnicka 3
tel. 12 378 96 66, 378 96 77, tel.kom. 604/434-113
Bilety 10 zł, nauczyciele i opiekunowie grup wstęp wolny!