o Teatrze

Teatr powstał  jako prezent dla wszystkich grzecznych dzieci, w dniu Świętego Mikołaja tj.  6 grudnia 1997 roku! Jest drugą profesjonalną,  lalkową sceną w Krakowie. Działa w strukturze organizacyjnej Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. We wrześniu 2012 rozpoczyna pietnasty sezon sezon.

Jej siedzibą, od czerwca 2007 roku, jest odrestaurowany Zajazd Kościuszkowski przy ul. Białoprądnickiej 3.

Zespół aktorski PARAWANU tworzą przede wszystkim absolwenci  Studium Aktorsko-Telewizyjnego SPOT i  Studium L’ Art. W ciągu trzynastu lat przez deski naszej sceny przewinęło się ponad trzydziestu artystów lalkarzy. Najdłużej w zespole grali: Joanna Bąk, Anna Potoniec-Majerek, Katarzyna Ignatiuk, Ewa Trzewicarz, Urszula Tylek, Maja Wojciechowska, Agnieszka Zbrojewska-Marecka, Mariusz Dąbrowski, Dawid Marecki, Mateusz Przyłęcki, Piotr Wojdyło, Łukasz Wojtusik. Kilkoro „parawaniarzy” ukończyło Wydziały Aktorskie i Lalkarskie w Państwowych Wyższych Szkołach Teatralnych.
Z  „zaczarowanym światem lalek” można spotkać się w PARAWANIE zawsze w niedzielę o godzinie 12.00 w siedzibie teatru; sala teatralna Zajazd Kościuszkowski przy ul. Bialoprądnickiej 3.
Poza siedzibą PARAWAN ze swoim spektaklami stara się dotrzeć do przedszkoli, szkół, Domów Kultury oraz Gminnych Ośrodków Kultury na terenie Małopolski oraz innych województw. Dużym sukcesem były występy teatru dla Polonii w Chicago (luty 2000) oraz w Paryżu i Dammarie les Lyns we Francji (październik 2002). W ciągu czternastu sezonów PARAWAN dał ponad 1000 spektakli, które zobaczyło przeszło 90 tysięcy widzów zarówno w kraju jak i za granicą.
W grudniu 2008 roku spektaklem Sławomira Mrożka „SERENADA” zainaugurowała dzialalność prawanowa Scena Lalkowa dla Doroslych.

PARAWAN jest otwarty na propozycje współpracy z przedszkolami, szkołami, Domami Kultury. Dokładnie stara się wsłuchiwać się w podpowiedzi młodych twórców: reżyserów, scenarzystów, scenografów. Z przyjemnością przyjmuje do siebie miłośników tradycyjnego teatru lalek, jak i tych artystów, którym bliższym jest eksperymentalne widzenie teatru dla dzieci…
Do marca 2012 na scenie PARAWANU wystawiono prapremiery i premiery 28 spektakli. Twórcą Teatru Lalki i Aktora PARAWAN i jego kierownikiem artystycznym jest Antoni MLECZKO

- kompozytor, dziennikarz, autor adaptacji znanych pozycji z teatralnej literatury lalkowej oraz oryginalnych  scenariuszy bajek wystawianych na naszej scenie.

W parawanowym banku scenariuszowym znajdują się gotowe do realizacji następujące  scenariusze:     D. Mareckiego Jaś i Małgosia, J. Ch. Andersena Brzydkie kaczątko, T. Sanowicza Stary młyn oraz O księżniczce Forsycji i kowalu Miłoszu, J. Brzechwy Kopciuszek, Pchła Szachrajka, E. Marcinkówej O kotku Herkulesie.